Wibra maakt inbreuk op het model- en merkenrecht van Lego

Uit de uitspraak in een kort geding bij de rechtbank Den Haag volgt dat Wibra moet stoppen met het produceren en verkopen van een collectie speelgoed. Dit omdat sprake is van inbreuk op het model- en merkenrecht van Lego.

De collectie die gestopt moet worden betreft bloemmodellen en dierenfiguren die zijn opgebouwd uit plastic bouwsteentjes. Wibra, een huishoudwinkelketen in het discountsegment met wel 300 winkels in Nederland en België, verkocht dit onder de naam ‘Mini Block Flower Arrangement’ en ‘Mini Block Funny Animals’. Online op sociale media noemde de Wibra het ‘Lego bloemen’ en ‘dieren Lego’.

Omdat speelgoedfabrikant Lego vindt dat Wibra met de verkoop hiervan inbreuk maakt op zijn intellectuele eigendomsrechten, heeft Lego Wibra in september gesommeerd de verkoop van de producten te staken. Wibra heeft daarop gezegd dat de producten diezelfde dag nog uit de winkels werden verwijderd.

Uit het oordeel van de voorzieningenrechter blijkt dat de Wibra inbreuk maakt op het model- en merkenrecht met de verkoop van de bloemmodellen en dierenfiguren. De bouwsteentjes van Wibra verschillen te weinig van de bouwsteentjes van Lego. Hier bovenop wordt er inbreuk gemaakt op het merkenrecht, omdat Wibra de producten aanprijst als ‘Lego bloemen’ en ‘dieren Lego’.

De voorzieningenrechter legt een verbod op aan Wibra. Wibra moet aan alle professionele afnemers laten weten dat de collectie speelgoed voorgoed uit het assortiment gehaald wordt. Daarbij moeten de leveranciers het geleverde speelgoed terugsturen. Wibra krijgt ook een dwangsom van 10.000 euro voor iedere overtreding of 500 euro per product met een maximum van 250.000 euro.